Robotikos pasaulyje
Jau šešerius metus Putinų gimnazijoje vyksta robotikos pasirenkamosios pamokos I ir II KTU klasių gimnazistams bei robotikos būrelio užsiėmimai. Kalbamės su robotikos mokytoju ir būrelio vadovu Eduardu Sosunovičiumi.
„Iškart galiu pasakyti, jog susiduriame su tam tikrais iššūkiais, nes gimnazijoje robotikos srityje veikla teprasideda tik nuo I gimnazijos klasės, kai tuo tarpu šioje sferoje dirbti galima nuo 5 – 6 klasės. Specifika dar ir ta, jog pagalbos sumetimais dirbama ne po vieną, o keliese. Mokiniai konstruos robotus, kurie judės tiesiai, o kas turi daugiau sugebėjimų, kurie ilgiau lanko, galės patobulinti juos pridedant tam tikras detales. Svarbu susikaupti, turi būti maximum koncentracijos, kad nebūtų klaidų, dėl kurių vyksta lėčiau visas roboto sudėjimas. Sukonstruoti robotą irgi yra iššūkis, todėl reikia susikaupti ir panaudoti praktines žinias, kurios padės tolimesniuose iššūkiuose. Klysti, žinoma, yra normalu, – užsidegęs aiškina mokytojas.””
„Kasmet vyksta tarptautinis konkursas, kur dalyvauja daug žmonių su įvairiais sugebėjimais bei patirtimi. Konkurse galima pasirinkti veiklas, pavyzdžiui, sumo robotų kovos. Tikslas – palyginti save su kitais, įsivertinti, susipažinti su kitais dalyviais. Konkurse, kuris vyko spalio 22 d. Kaune KTU SMD organizuotose robotų varžybose „Robotų intelektas 2021“, gaminti robotus reikėjo ne pagal instrukciją, o laikytis nurodyto dydžio, bet jo forma ir išvaizda buvo vaizduotės vaisius. Šiais metais konkursinio renginio konkurentai pasitaikė silpnoki, dalyvavo įvairūs žmonės, mažoka rėmėjų. Mes prizininkais netapome. Sumo robotų kovose dalyvavome tris kartus, bet nepasisekė… Į kiekvienas varžybas, konkursus važiuojant reikia pagalvoti, ar dalyvauti juose. Varžybose gali įvertinti save, ką galėjau padaryti gerai ir ką kitą kartą galėsiu padaryti geriau, – nuoširdžiai ir atvirai kalbėjo robotikos mokytojas Eduardas.””
Tikra tiesa, jog robotai užkariauja šiandieninį pasaulį, tampa nepamainomi žmogaus pagalbininkai įvairiose ūkio šakose, medicinoje. Tad pabendravome ir su minėto konkurso dalyviais – Joriu Čepuliu, Tomu Abečiūnu iš IIb klasės bei su Airida Dalinskaite iš IIIc klasės. Mes klausinėjome, o jų atsakymai lėkė kaip šūviai iš patrankos.
Kas lėmė susidomėjimą robotika?
„Susidomėjimą robotika nulėmė lego.”
Kaip dažnai įsitraukėte į veiklas?
„Pakankamai aktyviai ir dažnai.”
Ar laimėjote kokių prizų?
„Nors pralaimėjome, bet smagiai praleidome laiką.”
Kokios nuotaikos vyravo, ar buvote susikaupę?
„Kai konstravome robotą, buvome susikaupę, susifokusavę.”
Kas atrodė sunkiausia?
„Sunkiausias reikalas buvo laiko trūkumas ir reikalavimai robotą pagaminti.”
Ką darytumėte kitaip?
„Patobulintume robotą, kad būtų stipresnis.”
Kas jums yra robotika?
„Labiau pomėgis, hobis, kūryba, domėjimasis.”
Ar dažnai dalyvaujate veiklose?
„Stengiamės aktyviai dalyvauti, nepraleisti veiklų.”
Kokie santykiai vyrauja ?
„Geri santykiai, sutariame.”
Kas buvo nelengva?
„Iššūkiai programuoti ir suprasti tai, ką darai.”
Kaip jautėtės po konkurso?
„Bendras nuovargis po konkurso, bet gera nuotaika. Buvo smagu.”
Interviu iš Robotikos akademijos Putinų gimnazijoje parengė
Emilija Krilavičiūtė ir Deividas Turauskas, jaunieji korespondentai,
Putinų gimnazijos IIe kl. mokiniai