Vaizdo ir žodžio dermė netradicinėje pamokoje

Alytaus Putinų gimnazijos abiturientams pirmadienio literatūros pamoka buvo kiek kitokia nei paprastai. Jaukioje gimnazijos skaitykloje mus pasitiko išskirtiniai svečiai. Tai fotografas Faustas Augustinas ir rašytojas Linas Vitkauskas. Šis kūrybingų žmonių duetas pristatė sentencijų parodą „Vaizdai ir žodžiai“, kuri paremta anksčiau išleistos Vitkausko  knygos „Intuicija“ motyvais. Į renginį abiturientus ir jų mokytoją L. Bautronienę pakvietusi renginio organizatorė gimnazijos bibliotekininkė Eglė Juodžiukynienė,  tardama įžanginį žodį, pažymėjo, jog šis susitikimas vyksta neatsitiktinai. Spalis – mokyklų bibliotekų renginių mėnuo, o tai puiki proga tokiems jaukiems renginiams, kurių žiūrovai yra mokiniai.

Gimnazijos svečias Linas Vitkauskas papasakojo apie kūrybinę kelionę, kuri prasidėjo nuo knygos „Intuicijos“ ir dabar tęsiasi sentencijų parodos pristatymu. „Išleidus knygą susikaupė daug fotografijų, apmąstymų“,– dalinosi kūrėjas. Žvelgdami į parodoje eksponuojamas fotografijas, pasak svečio, galime įsivaizduoti įvairiausias gyvenimo dramas, gilias mintis. Ne kartą buvo pabrėžiama, jog kiekvienas žmogus žvelgdamas į nuotrauką ir skaitydamas su ja susijusią sentenciją gali įžvelgti sau artimus dalykus, čia fantazijai ribų nėra. Vitkauskas užsiminė ir apie tai, jog jo pažintis su Alytumi prasidėjo dar 1993 metais, kai jis į šį miestą ir atvyko. Prisimindamas jaunystės laikus pridūrė, jog ir pats lankė literatų klubą bei paskatino klausytojus, kurie turi norą kurti, nebijoti saviraiškos. Tiesa, renginio metu, L. Vitkauskas nepraleisdavo progos pasidalinti jaunimui aktuliais pamąstymais apie tai, jog verta pasidžiaugti už kitą užuot pavydėjus, o iš klaidų verta mokytis ir nebūti piktiems, mat dėkingumas nuolat grįžta bumerango principu. Ne paslaptis, jog dažno kūrėjo poeziją lemia išpažįstamas tikėjimas, bet Vitkauskas pažymėjo, kad jo atveju yra kiek kitaip. Pasak svečio, religija jam padeda paryškinti tam tikras mintis, bet tai nėra pagrindinė varomoji kūrybos galia. Kaip tokią jis įvardija norą žmogui parodyti kažką šviesesnio, nešti į skaitytojo namus geresnio pasaulio viziją. „Kada tave draugai išduoda, iš vandenyno ašarų sunku išplaukti“,– tokiomis jautriomis eilėmis dalinosi rašytojas, skaitydamas savo poeziją, kuri ne vieną klausantįjį privertė susimąstyti.

Menininkas Linas Vitkauskas nebuvo vienintelis kalbėtojas. Abiturientai Matas ir Tomas skaitė svečio kūrybą bei pasidalijo mintimis, kaip supranta tai, ką skaito.

Vėliau svečias dar pasidalijo įdomiu skaitymo terapijos metodu. Pasak Vitkausko, jo principas yra toks: atsirenkame mėgiamus autorius ir jų kūrybą garsiai skaitome pasirinktam žmogui ar net gyvūnui. Tai mokiniams pasirodė netikėta ir įdomu.

Renginio pabaigoje šiltą padėkos žodį tarė direktoriaus pavaduotoja ugdymui V. Šiugždinienė.

Belieka ir mums padėkoti už šią pamoką organizatoriams ir renginio svečiams.

IV klasės mokinys Darius Zagrebaitis. Eglės Juodžiukynienės nuotraukos.