Valandos Alytaus kolegijoje

Lapkričio 24 d. Alytaus kolegijos STEAM (angl. science, technology, engineering, arts, maths) centro bei Putinų gimnazijos direktoriaus pavaduotojos ugdymui Deimantės Janušauskaitės iniciatyva su biologijos mokytojomis metodininkėmis Vilma Gumenikoviene ir Vaida Sakalauskiene mes, Putinų gimnazijos 40 trečiųjų klasių mokinių, nuvykome į Alytaus kolegiją, kur praleidome apie 3 valandas. Čia buvome supažindinti su STEAM programa, studijomis ir atlikome eksperimentus. STEAM ugdymas – tai integralus, į kompleksišką tikrovės reiškinių pažinimą, pritaikymą ir problemų sprendimą kreipiantis mokinių gebėjimų ugdymas gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos kontekste.

Mus suskirstė į tris grupes. Pirmiausia patekome į fizikos auditoriją. Ten kalbėjome apie fotometriją. Taip pat su specialiais prietaisais ir programomis žiūrėjome, kurios spalvos geriau praleidžia šviesą, o kurios – prasčiau. Iš šio bandymo išsiaiškinome, kad geriausiai šviesą praleidžia mėlyna, o prasčiausiai – raudona spalva.

20211124_145322.jpg

Paskui supažindino su bendrosios praktikos slaugos studijomis. Čia mums papasakojo, kaip vyksta praktikos atsiskaitymai, pademonstravo, kaip su tam tikrų marškinėlių ir programėlės pagalba galima apžiūrėti savo organus, kaulus ir kt. Taip pat parodė, kaip reikia taisyklingai imti kraują ir kas gali būti, kai tai daroma netaisyklingai.

Kolegijoj.jpeg

Galų gale biologijos ir chemijos laboratorijoje eksperimentavome. Atlikdami pirmąjį bandymą išskyrėme vynuogių DNR siūlus. Šio bandymo metu sutrynėme vynuoges su ardymo tirpalu, tada visą mišinį perkošėme ir įpylėme tirpalo. Palaukus keletą minučių pamatėme išsiskyrusią DNR. Antrajame bandyme nustatėme gliukozę vynuogių sultyse. Iš pradžių iš vynuogių išspaudėme sultis ir įpylėme du skirtingus tirpalus. Tada visą mišinį pakaitinome. Mišinio spalva pasikeitė iš žalios į rudą. Taip pat prieš pakaitinant pažiūrėjome šio mišinio pH. Jis yra maždaug pH12.

Labor..jpeg

Ši išvyka buvo labai įdomi, sužinojome naujų dalykų. Mums labiausiai patiko eksperimentuoti, buvo įdomu pasižiūrėti, kaip atsiskyrė vaisiaus DNR ir kokia reakcija vyko nustatant gliukozę.

Saulė Smilgaitytė, Putinų gimnazijos IIIa kl. mok.