Administracinė navigacija
Putinų gimnazija

Susitikimas su medžio drožėju, tautodailininku Algirdu Juškevičiumi

Mūsų gimnazijoje vykdomas istorijos – technologijų projektas ,,Lietuvių tremtinių vaikų žaislai“ (projekto vadovai O. Marčiulaitienė ir V. Sakalauskas). Viena iš šio projekto veiklų – susitikimas su buvusiu tremtiniu, skulptoriumi, medžio drožėju varėniškiu Algirdu Juškevičiumi. Sausio 25 dieną jis Putinų gimnazijoje skaitė paskaitą „Senieji mediniai žaislai”. Kartu buvo pristatyta jo sukurtų medinių žaislų parodėlė. Gimnazistai galėjo juos išbandyti, su jais pažaisti. Susitikimas su šiuo įdomiu žmogumi paliko neišdildomą įspūdį mokiniams.

1.jpg

Algirdas Juškevičius gimė tremtyje Krasnojarsko krašte, Jermakovo rajone, Tanzibej gyvenvietėje. Nuo vaikystės mėgo drožinėti, vėliau, suaugęs domėjosi įvairių istorinių epochų mediniais žaisliukais, juos pats gamino ir tą daro iki šiol. Grįžęs į Lietuvą, jis dirbo matematikos, informacinių technologijų, darbų mokytoju. Jo pedagoginio darbo stažas – 44 metai. Per savo gyvenimą jis suorganizavo ne vieną savo darbų parodą, dalyvavo įvairiuose istoriniuose festivaliuose. Parodose pristatyta įvairūs šio talentingo meistro darbai, pradedant skulptūromis ir mediniais namų apyvokos daiktais, Užgavėnių kaukėmis ir baigiant mediniais žaisliukais. Mus domino jo sukurti mediniai žaislai.

2.jpg
Bendras salės vaizdas

3.jpg
Algirdo Juškevičiaus mediniai žirgeliai

Savo paskaitoje – prezentacijoje Algirdas Juškevičius pristatė istorinę medinių žaisliukų gamybos apžvalgą nuo senovės Egipto laikų iki mūsų dienų. Gimnazistai sužinojo, kad jau Senovės Egipte buvo gaminamos medinės katės – šventasis egiptiečių gyvūnas, o Senovės Romoje meistrai gamino medinius žirgelius. Įvairūs arkliukai vėlesniais laikais buvo drožinėjami Skandinavijoje, jų archeologai aptinka Rusijoje ir kituose kraštuose. Romėnai mokėjo žaisti kauliukais. Mėgo vaikai mediniais žaisliukais žaisti ir viduramžiais, renesanso laikais. Vienas iš vaikų mėgiamų žaisliukų – riešuto malūnas (barškutis), rastas ir Vilniaus žemutinėje pilyje. Toks žaisliukas buvo aprašytas ir K. Sabaliauskaitės romane ,,Silva rerum“ II dalyje.
Mokiniai buvo supažindinti ir su tremtinių vaikų žaislais.

4.jpg
Algirdas tremtyje apie 1959 m. Nuotraukos autorius Antanas Zalanskas, A. Juškevičiaus dėdė.
Iš A. Juškevičiaus archyvo.

5.jpg
Algirdas tremtyje apie 1959 m. Nuotraukos autorius Antanas Zalanskas, A. Juškevičiaus dėdė. Iš A. Juškevičiaus archyvo.

Meistras pristatė savo gamybos lavinamuosius žaislus. Ypač mokiniams patiko ,,Išvaduok žuvį, medinės lentelės su skylutėmis, kurias reikia sudėti ant stovelių užsimerkus. Daug dėmesio susilaukė piemenų žaislai: švilpynės, sukučiai, brūzguliai. Labai įdomūs ir pakankamai sudėtingi mechaniniai žaislai: paukštis su ratukais, kylanti žvaigždė, terkšlės ir tarškynės. Po paskaitos mokiniai galėjo pažaisti, išbandyti įvairius žaisliukus. Beje, po paskaitos dalis mokinių dar ilgai nenorėjo eiti į namus.

6.jpg
Mokiniai išbando judriuosius žaidimus.

7.jpg
Ilgai nesinorėjo palikti salę….

8.jpg
Algirdas Juškevičius yra knygos apie drožybą ,,Drožyba paprastai“ autorius.

9.jpg
Bendra nuotrauka su tautodailininku A. Juškevičiumi.

Straipsnio autorė istorijos mokytoja O. Marčiulaitienė.

Nuotraukos Eglės Juodžiukynienės ir Vaido Sakalausko.