Administracinė navigacija
Putinų gimnazija

Online abiturientų laida nugalėjo

Online abiturientų laida nugalėjo

Nepabūgę virusų, nuotolinių išbandymų Putinų 11-osios laidos 138 abiturientai praėjusį šeštadienį gavo brandos atestatus. Sakyčiau, nors visą mėnesį pavėluotai, bet g a v o. Pamenu, kai buvo svarstoma, kaip turėtų baigtis šie mokslo metai, tai „dėdžių“ ir „tetų‘ komanda iš Vilniaus samprotavo ir apie galimybę be egzaminų gauti vidurinio mokslo baigimo dokumentus geranoriškai įvertinant ir susumuojant tai, kas gauta per visus metus. Būta ir kitų jautrumo įrodymui pažadų. Pasirodo, atsitiko ne visai taip ( o mūsuose taip dažnai pasitaiko!). Ar tik ne patys matematikos valstybinio brandos egzamino organizatoriai, užduočių kūrėjai, programų ir egzamino turinio sudarytojai ir derintojai pasirašė daugybę nelemtų įvertinimų „neišlaikyta“. Man atrodo, kad mūsų šių metų online laidos abiturientams kažkas iš jų pakišo kiaulę. Solidarizuodamasis su kolegomis matematikais, sakau, jog šis dalykas, kad ir nelengvas, specifinis, yra mokykloje mokomas ne prasčiau negu kiti mokomieji dalykai. Ir vis tik vadinamoji online abiturientų laida nugalėjo – brandos atestatų įteikimo šventėje Putinų balsai skambėjo ir darniai, ir ryškiai.

Pirmoji šventinį sveikinimo žodį tarė Alytaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Jurgita Šukevičienė. „Svajokite ir veikite, grįžkite į Alytų“,- ragino vicemerė.

Po to į sceną lipo LR Seimo nariai Robertas Šarknickas, Julius Sabatauskas. Vienas daugiau kalbėjo apie jautrią vaiko širdį, antrasis prisiminė, kaip nelengva buvo pasiekti užsibrėžtą tikslą- tapti teisininku. Jautrios ir nuoširdžios jų kalbos, manau, palietė ne vieną klausiusį abiturientą ar jų šeimos narį, artimą draugą, visus taip gausiai susirinkusius į AKC Lauko amfiteatrą.

pIMGP0663.jpg
AKC lauko amfiteatre svečiai: iš dešinės – Skirmantas Valatkevičius, Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės vadas

Kalbinu „ 100 – tukų“ savininkus abiturientus Tomą Liegutę, Simą Pavilonį, Justiną Šimą, kuris gavo du šimtukus iš anglų kalbos ir informacinių technologijų.

-Palikti gimnaziją abiturientams turbūt visada sunku. Nors išleistuvių dieną mūsų, gimnazistų, atsipalaidavusių bent trumpam atsikračius egzaminų naštos, veidus puošia šypsenos, tvyro nuojauta, kad tokios patirties jau neteks kartoti ir kyla klausimas – kas toliau? (Toma).

-Šių metų susiklosčiusi situacija privertė beveik visus mokytis ir dirbti nuotoliniu būdu. Patekau į abiturientų laidą, kuri buvo priversta ruoštis egzaminams neįprastu būdu kritinėj situacijoj. Egzaminų rezultatai atspindi, o ypač matematikos, ne tik liūdną tokio mokymosi kokybę, bet ir pasenusios švietimo sistemos problemas. Mano nuomone, matematikos egzaminą išlaikyti buvo nesunku. Tikrasis iššūkis buvo perlipti aukštesniojo įvertinimo kartelę. Didžioji neišlaikiusiųjų problema buvo nemokėjimas savarankiškai dirbti ir sistemingai ruoštis, kai niekas neverčia to daryti. Nuotoliniu būdu mokytojai turi žymiai mažiau įtakos mokinių pasiruošimui. Buvo skiriama daugiau savarankiško ar rekomendacinio tipo uždavinių, konsultacijų. Mokymasis tapo daug laisvesnis. Kurie mokėsi vien tik dėl to, kad mokykloje buvo priversti tą daryti, daug nepasiekė savo egzaminų rezultatais. Man atrodo, mokykloje to ir turėtų mokyti. Mokyti mokytis, siekti užsibrėžtų tikslų, ryžto, savikontrolės ir padėti suvokti, kad pats esi atsakingas už savo rezultatus, o ne mokytojas (didelė padėka jiems už sugebėjimą greitai adaptuotis prie situacijos ir už pastangas gerai atlikti savo darbą). Mokykla turi padėti užaugti ir subręsti asmenybėms su stipriomis vertybėmis, o ne aklai fokusuotis į egzaminus.

pIMGP0751.jpg
Dviejų šimtukų savininkas Justinas Šimas su tėvais

Kita vertus, man visiškai nenuostabu, kodėl anglų egzaminas yra vienas sėkmingiausių. Vykstant sparčiai globalizacijai, mes artėjame prie Vakarų kultūros. Žiūrime angliškus filmus, skaitome angliškus straipsnius, klausome angliškos muzikos, sekame įvairius angliškus socialinius tinklus. Suprantama, šių metų anglų egzaminas tikrai nebuvo sudėtingas, nes rašinių temos buvo aktualios ir susietos su pandemija. Lengva man ,baigusiam mokyklą, sakyti, bet šis egzaminas galėtų būti ir sunkesnis(Justinas).

-Šiųmetiniai egzaminų rezultatai nustebino ne vieną. Neįprastai blogos matematikos žinios bei neįtikėtinai aukšti anglų kalbos įvertinimai. Manau, kad tai įsisenėjusios spragos padarinys. Matematikos pamokose didesnis dėmesys skiriamas pačios formulės ar taisyklės “iškalimui”, o ne kilmės paaiškinimui. Juk tik visiškai suvokus tai, ką darai, galima pasiekti aukščiausių rezultatų. Puikūs anglų kalbos įvertinimai nebuvo staigmena, nes egzaminas sudarinėjamas B2 lygio mokiniams, taigi jo neįmanoma per daug sunkinti nepakeliant iki C1 lygio. Šie apribojimai nepalieka vietos didesniems “išvedžiojimams” ar interpretacijoms. O mokinių anglų kalbos žinios vis gerėja, Vakarų diktuojamos mados ir popkultūra augina vis glaudžiau su anglų kalba susijusias kartas (Simas).

pIMGP0709.jpg
Apdovanoti jaunieji šauliai ir gimnazijos direktorė Daiva Sabaliauskienė Lietuvos šaulių sąjungos 100-mečio jubiliejine moneta už pavyzdingą šaulišką tarnybą, pilietiškumo ir savanorystės principų sklaidą Lietuvos visuomenei

Į svečius su dovanomis atvyko KTU Mokslo ir inovacijų prorektorius Leonas Balaševičius bei šio universiteto Rinkodaros ir komunikacijos departamento atstovė Paulina Kuzmickaitė.

-Šiais skaitmeninimo, dirbtinio intelekto, chemijos inžinerijos, informacinių technologijų laikais jaunimas pasirenka studijuoti tiksliuosius dalykus, – kalbėjo svečias. – Pasaulis dinamiškas. Pandemija tarsi apvertė gyvenime socialinę situaciją. Gimnazijos baigimas – didelis pasiekimas. Ir toliau darykite tai, kas yra teisinga, – samprotavo garbingas svečias iš KTU.

pIMGP1057.jpg
Ketvirtųjų klasių kuratorė Jolanta Kocimienė auklėtinių apsuptyje

Mat šiemet pagal sutartį, pasirašytą prieš ketverius metus Putinų gimnazijos su KTU,baigė programą pirmoji KTU klasė – 24 abiturientai gavo šio išeito kurso pažymėjimus. Reikia pasakyti, jog sutartyje numatytus įsipareigojimus šalys vykdė nepriekaištingai. Universitetas supažindino putiniškius su mokymo baze, mokytojams teikė dalykinę bei metodinę paramą, skaitė paskaitas ir kt., o gimnazija kvietė Universiteto atstovus į rengiamas mokinių konferencijas, tiriamųjų darbų pristatymus, integruotas pamokas ir pan. Štai ką kalba mums jau pažįstami abiturientai iš universitetinės klasės.

pIMGP0819.jpg
Putinų abiturientai laukia atestatų

Toma: „Manau ,gimnazija daro viską, kad mokiniai išbandytų save visose srityse prieš priimant sprendimus, susijusius su abiturientų ateitimi. Dar pirmoje gimnazijos klasėje gavau šansą mokytis KTU klasėje. Papildomi į technologinius mokslus orientuoti moduliai, dažnos išvykos, renginiai padėjo pagilinti žinias, privertė susimąstyti apie tolimesnius pasirinkimus. KTU klasė ne tik suteikė galimybę pajusti studentišką dvasią ar pagilinti akademines tiksliųjų mokslų žinias, bet ir subūrė puikią, draugišką motyvuotų mokinių, be kurių vargu ar tie metai būtų prabėgę taip turiningai, komandą. Esu labai dėkinga Putinų gimnazijai ir visiems ruošusiems mokytojams už tokią iniciatyvą, padėjusią ne vienam abiturientui ugdyti charakterį, tobulėti ir apsispręsti, ko nori ateityje“.

pMGP0700.jpg
Apdovanoti pilietiškiausi mokiniai Gabija Karnilaitė, Edvinas Švipas ir šaulių klasių vadovas Gintaras Kličius su LR Seimo nariu Juliumi Sabatausku

Justinas: „Man padėjo KTU klasė, nes tarsi sukūrė pagrindinius pamatus mano mokymuisi. Ekskursijos į KTU, įvairios paskaitos, papildomi dalykų moduliai (nors ne visi naudingi) stiprino mano tiksliųjų mokslų žinias ir jų taikymą, leido suprasti, jog norėdamas pasiekti daugiau, privalai padirbėti individualiai. Tačiau labiausiai džiaugiuosi pačia klase, nes klasiokai buvo žmonės, privertę mane įdėti daugiau darbo ir neatsilikti nuo mokymosi tempo. Tai be galo optimistiškų, kūrybiškų ir originalių idėjų turinčių žmonių aplinka. Bendraminčiai ir išmokė siekti savo užsibrėžtų tikslų bet kokiomis aplinkybėmis. Džiaugiuosi turėjęs tokią galimybę, nes tai buvo vieni iš geriausių metų, praleistų mokykloje“.

Simas:“ Nors ir buvome pirmoji avantiūristinė KTU klasės laida, tai nesutrukdė pasiimti iš šios programos stiprius akademinius pamatus, Nuolatinės išvykos į Kauno technologijos universitetą bei lektorių apsilankymai Putinų gimnazijoje leido pajusti, kuo kvėpuoja ir gyvena studentai. Žinoma, buvimas šioje klasėje – tai ne vien išvykos ir linksmybės, tai ir atsakomybė, noras pateisinti į mus dedamas viltis. Klasė buvo sudaryta iš motyvuotų ir nebijančių darbo moksleivių, papildomos pamokos, kurių įprastos gimnazijos klasės nė nebuvo girdėjusios, buvo mūsų kasdienybė. Robotika, planimetrija – tai tik keletas iš neeilinių pamokų, kuriose įgijome papildomų žinių“.

Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Virginija Kerevičienė, kuri atsakingai kuravo šią akademinę veiklą, konkrečiai papildė, apie ką kalbėjo mokiniai:“Šiais metais mokiniai turėjo unikalią galimybę atlikti laboratorinius darbus KTU fakultetų esančiose laboratorijose, gilinti praktinius ir teorinius .įgūdžius, o mokytojai – pamokas vesti kitaip, plačiau susipažinti su karjeros planavimo galimybėmis, mentorystės programa. Spalio mėnesį KTU karjeros dienos, o lapkritį KTU komanda gimnazijoje. Sausį – Kauno Aukštųjų mokyklų mugėje Žalgirio arenoje. Dar tą patį mėnesį KTU klasė vyko į Kauno technologijų universiteto Cheminės technologijos fakulteto laboratorijas ir atliko bandymus („Anglies dioksido molinės masės nustatymas“, „Spalvinės mainų reakcijos tirpaluose“ ir kt.)“.

pIMGP0798.jpg
Iš kairės pirmas – Simas Pavilonis ir trečia – Toma Liegutė

Knietėjo pašnekinti ir šios gausios abiturientų laidos kuratorę Jolantą Kocimienę, kuri amfiteatro scenoje įkaitusi raškė šių metų derlių. Ji apie savo gausią laidą kalbėjo taip:
„ Prieš dvejus metus tapau Putinų gimnazijos 11 – osios laidos 139 trečiokų kuratore. Į šį gausų būrį įsiliejo ir pirmosios gimnazijoje įsteigtos KTU klasės ugdytiniai. Juos šiandien labai šiltai prisimenu. Tai mokiniai, kurie visada atsakingai ir noriai dalyvaudavo pamokinėse ir popamokinėse veiklose. Nedvejodama galėdavau jais pasikliauti, patikėti įvairias užduotis. Džiaugiuosi Justino Šimo, Simo Pavilonio, Tado Barzdaičio pasiekimais ne tik moksle, bet ir krepšinio aikštelėje, Tomos Liegutės dalyvavimu olimpiadose bei konkursuose. Gintarė Kazlauskaitė buvo nepamainoma pagalbininkė organizuojant kultūrinius renginius; Rūta Budrevičiūtė, Paulina Kazlauskaitė, Raminta Neveckaitė – puikios mokinės bei aktyvistės. Niekada neatsisakydavo padėti ir kiti buvę KTU klasės mokiniai. Linkiu visiems prasmingų siekių, įdomių atradimų ir gerų rezultatų naujame gyvenimo kelyje“

Putinų gimnazija turi savo balsą, savo veidą. Suprasti galima nesunkiai, kai buvo minimi ir pagerbiami jaunieji šauliai, kurių šiemet baigė visas tuzinas, o iš jų bent pusė dalyvavo Šaulių namų teatro studijoje (vadovė Alma Purvinytė). O Gabija Karnilaitė ir Edvinas Švipas karantino metu savanoriavo , budėjo, padėjo Alytaus medikams.

Juk tikrai neatsitiktinai gimnazijos direktorė Daiva Sabaliauskienė iš Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1 – osios rinktinės vado Skirmanto Valatkevičiaus rankų gavo Lietuvos šaulių sąjungos 100 – mečio jubiliejinę monetą, kuri byloja apie pavyzdingą šaulišką tarnybą, pilietiškumo, patriotiškumo ir savanorystės principų sklaidą Lietuvos visuomenėje.

p229874_n.jpg

-Mūsų mokiniai, mūsų vaikai greitai užaugo. Investicijos irgi buvo be galo didelės. Jiems buvo leidžiama kurti, atrasti save. Jau pasimiršo jų paaugliškos išdaigos. Norisi, kad pasiektų, ką užsibrėžę. Svajonėms išsipildyti turi užtekti sveikatos. Nemažai jų pasiryžę eiti į karo tarnybą,- direktorė skalsi žodžių, ji lakoniška per patį karštymetį, per pačią rugiapjūtę.

Vytautas Bigaila