Ką matėme ir girdėjome Kraštotyros muziejaus Archeologijos skyriuje | Alytaus Putinų gimnazija

Ką matėme ir girdėjome Kraštotyros muziejaus Archeologijos skyriuje Paskelbta / Atnaujinta:

pIMGP2239.jpg
Ką matėme ir girdėjome Kraštotyros muziejaus Archeologijos skyriuje

Spalio 14 d. Putinų gimnazijos I ir III klasių jaunųjų korespondentų bei besiruošiančių jais būti būrelis su kuratore Jolanta Kocimiene, neformaliojo ugdymo mokytoju Vytautu Bigaila bei bibliotekininke Egle Juodžiukyniene nuvyko į Kraštotyros muziejaus Archeologijos skyrių Pirmajame Alytuje.

Pažintinės ekskursijos metu gidas Arūnas Balčiūnas pasakojo, kad viso muziejaus eksponatai yra suskirstyti į tris kategorijas: akmens amžiaus, geležies amžiaus ir miesto dalies. Muziejuje eksponuojami iki šiol nerodyti radiniai, kurie buvo aptikti piliakalnių papėdėse. Alytuje ir Alytaus rajone yra 31 piliakalnis, tačiau svarbiausi archeologiniai radiniai atkeliavę iš Punios ir Kaukų piliakalnių.

pIMGP2243.jpg

1967 m. archeologas Pranas Kulikauskas tyrinėjo Kaukų piliakalnio aikštelę ir dalį pylimo. Juose rado 126 strėlių antgalius. Peršasi mintis, kad piliakalnis, kuris datuojamas V a. – XI a., galbūt buvo užpultas, nes apie tai byloja tas faktas, jog rastų strėlių antgaliai buvo susmigę į žemę. Taip pat buvo rasta liejimo forma, žirklės, sidabrinis pakabukas su Kijevo Rusios kunigaikščių herbu. Piliakalnyje atkasti 130 žmonių kaulai, daugiausiai vyrų, taip pat rasti židiniai, kelių arklių, naudotų maistui, liekanos. Tai gali reikšti ,kad žmonės vienoje vietoje su savo manta buvo užspausti ilgesniam laikui. Rasti net katės kaulai. Tuo metu kates laikė tik kilmingieji žmonės, kitaip nei dabar mes laikome kates pelėms gaudyti. Tada tuo tikslu žmonės laikė žalčius. Dienos šviesą išvydo 83 verpstukai, rastas itin retas radinys- širdies formos verpstukai, vieninteliai visoje Lietuvoje. Rasti ir žiediniai šarvai. Manoma, jog pilį gynė tikri kariai, nes tuo metu ne visi galėjo juos nupirkti, jie buvo itin brangūs, už juos kariai paklodavo 4 visiškai sveikus, stiprius, darbingo amžiaus vergus. „Na, ir šiais laikais galima nusipirkti žiedinius marškinius, jie atsieitų 600-700€. Žinoma, galima juos pasigaminti patiems, tačiau užtrukti reikėtų 3 mėnesius dirbant po 8 valandas kasdien,“ - tarsi juokais porino gidas.

pIMGP2244.jpg

Kitas objektas, apie kurį mums pasakojo Arūnas Balčiūnas, – Punios piliakalnis, kurį 1958-1962 m. tyrinėjo archeologė Regina Volkaitė-Kulikauskienė. Tarp radinių vyrauja kanopinių gyvūnų kaulai, kuriuos tuo metu turėjo teisę medžioti tik kilmingieji. Tad manoma, jog Punios pilyje ilsėdavosi kunigaikštis Vytautas Didysis. Punios piliakalnio papėdės aikštelėje rasta arbaleto strėlės antgalis, raktai, puodynė, XIV a. pentinas, galąstuvėliai. XVI a. vietoj pilies buvo įkurtas dvaras, jis sudegė. Rasta pasakiško grožio koklių, taip pat atkasta kaulų, peilių. Labai daug radinių išvogta juodųjų archeologų. Dvaras po gaisro buvo atstatytas. Prezidentas A.Smetona už 4000Lt paprašė dvaro teritorijoje gyvenančių žmonių išsikelti.

pIMGP2253.jpg

Muziejuje Alytaus miesto dalies daugelis radinių yra iš kapinyno, kur atkasta 1000 kapų, rasta XVII – XVIII a. papuošalai: auskarai, segės.

pIMGP2261.jpg

Išvyka mums paliko neišdildomą įspūdį, sužinojome labai daug naujos informacijos. Tikrai rekomenduoju apsilankyti Pirmajame Alytuje Kraštotyros muziejaus Archeologijos skyriuje ir savo akimis išvysti tuos nuostabius archeologinius radinius, išgirsti jų istoriją ir pažinti Alytų iš naujo.

Jaunoji korespondentė Viktorija Stankevičiūtė, Putinų gimnazijos III a kl. mokinė

Eglės Juodžiukynienės nuotr.